Ayder'den Haberler

 • Nis 07

  Best Buddies Turkey 4. Geleneksel Edirne Bahar Kahvaltısı Etkinliği Farkındalık Yaratmaya Devam Ediyor

  Best Buddies Turkey, Edirne’de 4 yıldır uygulanan Arkadaşlık Programı ile engellilik konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor. 2013 yılından beri projeyi başarı ile uygulayan 80. Yıl Edirne Cumhuriyet Anadolu Lisesi, projeyi bu yıl uygulamaya başlayan Edirne Lisesi ve Özel Edirne Fen Bilimleri Lisesi’nin de destek ve katılımlarıyla 4. Geleneksel Kahvaltı Etkinliği’ni gerçekleştirdi.

  Öğrencilerin hazırladığı müzik dinletisi eşliğinde Limon Cafe’de gerçekleşen bu farkındalık etkinliğine; 150 Best Buddies Turkey gönüllüsünün ve pek çok BUDDY’nin yanı sıra, Edirne İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Ömer Naci DİKTAŞ ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) de katılımlarıyla destek oldu.

  2014 yılında Best Buddies International tarafından verilen ‘Projeyi En İyi Uygulayan Yabancı Okul’ ödülünü Güney Kore ile paylaşan 80. Yıl Edirne Cumhuriyet Anadolu Lisesi; Edirne Lisesi ve Özel Edirne Fen Bilimleri Lisesi’nin de Best Buddies Turkey’in Arkadaşlık Programı’nı uygulamaya başlaması ile ‘Sen varsan Engel Yok!’ diyerek Edirne ve Türkiye’de sosyal değişim ve gönüllülük konularında bilincin artmasını hedefliyor.

   

  BEST BUDDIES NEDİR?

  Best Buddies International; global bir gönüllülük hareketi oluşturarak ‘Arkadaşlık, İşçilik ve Liderlik’ programları aracılığı ile zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan bireylerin toplumdaki sosyal, fiziksel ve ekonomik izolasyonunu sonlandırmayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen en büyük kuruluştur. 1989 yılında Anthony K. Shriver tarafından Georgetown University’de kurulan Best Buddies, 2017 yılı itibariyle ABD’de 50 eyalette, tüm dünyada 54 ülkede uygulanarak ve 1,090,330 kişilik bir etki alanına ulaşmıştır.

  Kelime anlamıyla en yakın arkadaş anlamına gelen bu sivil girişim, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER)’nin akreditasyonu ile Best Buddies Turkey adıyla 2011 yılından beri Türkiye’de de uygulanmaktadır. Türkiye, projeyi uygulayan 50. ülke olmuştur.

  Best Buddies Turkey, hayatınızda yeni bir arkadaşa yer vermeye olanak sağlar. Bu proje sizi Best Buddy olarak bir arkadaşla eşleştirir. BUDDY’nizle telefon, kısa mesaj ya da sosyal medya aracılığı ile iletişim kurup, ayda bir kaç kere yüz yüze görüşüyorsunuz. İki arkadaş olarak neler yapmak istiyorsanız, birlikte bunları yapabilirsiniz. Cafeye, sinemaya gidebilir, parkta gezebilir, kısacası toplum içerisinde ve özel çevrenizde günlük yaşamınızın her alanında zamanınızı paylaşabilirsiniz.

 • Mar 30

  Alternative Camp - Düşler Akademisi Kaş Yeni Sezon Gönüllü Çağrısı Açıldı

  Alternative Camp / Düşler Akademisi Kaş 2017 yılı gönüllü başvuruları açıldı!

   

  Bahar ve yaz dönemlerini gönüllük yaparak geçirmek isteyenler için Düşler Akademisi Kaş gönüllü başvuruları açıldı.

   

  En az 2 hafta süreyle gönüllülük yapabileceğiniz, Çukurbağ köyünün nefis doğası ile katılımcılara sanat ve spor aktivitelerinde destek olacağınız ve ekolojik yaşamı deneyimleyeceğiniz Alternative Camp sizleri bekliyor.

   

   Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: http://duslerakademisi-kas.org/

   

 • Mar 24

  Alternative Camp - Düşler Akademisi Kaş Katılımcı Gruplarını Bekliyor

  Alternative Camp / Düşler Akademisi Kaş 2017 yılı katılımcı başvuruları açıldı!

   

  2016 - 2017 yılı bahar ve yaz dönemi katılımcılarına, kapılarını açan Düşler Akademisi Kaş, sizleri eşsiz bir kamp deneyimine davet ediyor.

   

  1 hafta boyunca kampta konaklayan katılımcı gruplara gönüllülerin eşliğinde sanat ve spor faaliyetlerin gerçekleştirildiği kamp dönemi, yeni katılımcılarını bekliyor.

   

  Eğer sizler de; öğrencilerinizin, dernek, rehabilitasyon merkezi katılımcılarınızın düşlerini gerçekleştirmek ve kamp deneyimi yaşamasını istiyorsanız bizlere başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

   

   

  Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: http://duslerakademisi-kas.org/

 • Mar 21

  Düşler Mutfağı Down Sendromu Farkındalık Gününde Hünerlerini Sergiledi

   

   

  Alternatif Yaşam Derneği (AYDER)'nin Türkiye Vodafone Vakfı'nın sponsorluğu ile  hayata geçirdiği “Düşler Akademisi” projesi kapsamında kurulan Düşler Mutfağı’nın marifetli öğrencileri, 21 Mart Dünya Down Sendromu Gününde Vodafone Maslak Plaza’ya konuk oldu. Vodafone çalışanlarıyla bir araya gelen öğrenciler, kendi ürettikleri kurabiyeleri sattı.

   

  Düşler Mutfağı’nın marifetli öğrencileri ve gönüllüleri, plazanın giriş katında açılan standda ve gün boyunca Vodafone Gönüllüleri eşliğinde katlarda dolaşarak, kendi ürettikleri kurabiyeleri sattı. Öğrenciler, Vodafone çalışanlarıyla keyifli bir gün geçirdi ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

   

  Vodafone olarak çifte sorumluluk anlayışıyla ticari faaliyetleri kadar sosyal sorumluluklarına da öncelik verdiklerini belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

   

  “Kurumsal sosyal sorumluluk alanında yaptığımız yatırımlar, insan hayatına değdiğimiz, yaşam biçimlerini iyileştirdiğimiz ve ihtiyaç sahibi kesimlerle buluştuğumuz için bizim için ayrı bir önem ve anlam taşıyor. Vakıf çatısı altında bugüne kadar yaptığımız sosyal yatırımlar 29 milyon TL’yi bulurken, gerçekleştirdiğimiz projelerle yaklaşık 4 milyon vatandaşımızın hayatına dokunduk. Engelli bireyler özelinde baktığımızda, bu vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve servislerimizle bugüne kadar toplam 140 binden fazla engelli ve dezavantajlı bireye ulaştık. ‘Düşler Akademisi’ projemizle de 5 bin gencimizin hayatına dokunduk. Akademinin Ataşehir’deki merkezinde sanat atölyelerinin yanı sıra iş hayatına hazırlık, iletişim becerileri, bireysel koçluk gibi kişisel gelişim atölyeleri bulunuyor. Bu atölyelerden mezun gençlere profesyonel sanat kariyeri yolu açarak aslında birer gelir modeli sunuyoruz. Düşler Mutfağı da bugün birçok kurumsal firmanın toplantılarına catering hizmeti veriyor. 21 Mart’ta Vodafone Türkiye’nin davetlisi olarak geldikleri Maslak’taki merkez binamızda kendi yaptıkları leziz kurabiyeleri bizlerle paylaştılar."

 • Mar 18

  Müziğin Birleştirici Gücüne İnanan Social Inclusion Band Babylon'da

   

  Müziğin dünyayı değiştirme gücüne inanan Düşler Akademisi bünyesinde kurulan Social Inclusion Band, 26 Mart Pazar günü Babylon’un konuğu oluyor.

  Sanat-çı Engel Tanımaz sloganı ile yola çıkan Düşler Akademisi, herkes için ve herkes ile birlikte sahneden barış, saygı, engelsiz ve eşit yaşam hakları çağrısı gönderiyor. Kuruluşundan itibaren Moby, Simon Bolivar Orkestrası, Deniz Güngör, Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Baba Zula, Alfred Menhert, Baki Duyarlar, Sattas, Luxus, Kolektif İstanbul, Selen Selvi, Can Bonomo, Kürşat Başar, Burçin Büke, Bengü, Sibel Köse, Cahit Berkay, Kerem Görsev, Ali Perret, Alp Ersönmez, Bora Uzer, İlhan Erşahin, İmer Demirer, Volkan Öktem, Deniz Arcak gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaşarak birlikte müzik yapma olanağı buldu. "Herkes için müzik" sloganı ile yola çıkan Social Inclusion Band, müzikseverleri Babylon’a çağırıyor.

  ​Gönüllülerimizin, sanatçı gönül elçilerimizin, sevenlerimizin bizi yalnız bırakmayacağı konserimize herkesi bekliyoruz.

  ​Konserimiz farkındalık yaratmak açısından ücretsizdir. Gelin, sanatın birkez daha birleştici gücüne ortak olalım!

  Kapı Açılış: 18:30
  Social Inclusion Band: 19:00

  ​Basında Social Inclusion Band:

  http://hafifmuzik.org/haber/muzigin-dunyayi-degistirme-gucune-inananlar-26-martta-babylonda-bulusuyor/

  http://engellisporlari.gazetesi.tv.tr/

  http://pozitif34.gazetesi.tv.tr/

  http://www.agos.com.tr/tr/yazi/18052/dusler-akademisi-babylon-a-cagiriyor

   

 • Mar 17

  Best Buddies Turkey Cumhuriyet Gazetesinde!

   

   

  Alternatif Yaşam Derneği olarak 5 yıldır uygulayıcısı olduğumuz arkadaşlık programı Best Buddies Turkey, geçtiğimiz günlerde Lüleburgaz’da 2. eşleştirme törenini gerçekleştirdi. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan tören haberi, yerel basında da paylaşıldı. 

   

   

   

İzlenimler

"Yolumuz tesadüfen kesişti Düşler Akademisi ile. Önce Ercan Bey ile tanıştık , sonra Esra, Buket, Adem, Zübeyde, Koray ve Tanyel ile . İçinde ‘deniz’ olan çok güzel bir projeye imza attık beraber, paylaştık, çoğaldık. Birbirimizin hayatlarına dokunduk ve hepimiz çok keyif aldık, gözlerimizden okuduk, hissettik. Hayatta bazen olur ya, iyi ki tanımışım dersiniz, Düşler Akademisi için eminim pek çok kişi bunu söylüyordur ve biz de o kervana katıldığımız için çok mutluyuz. ( www.wistanbul.org ) "

Ahmet Mete

"Türkiye’de engelli nüfusunun %12 olduğundan bahsedilir.Bu çok ciddi bir rakam.Şöyle de denebilir:40 kişilik bir derslikte en az 4 engellinin olması gerekiyor.Veya 100 kişilik bir otobüse bindiğinizde yolculardan 10 tanesinin engelli olduğunu görmeniz gerekiyor.Ama öyle değil.Neden? Türkiye’de engelliler malesef ne sokağa çıkabiliyor, ne ulaşım hizmetlerinden faydalanabiliyor.En başta bunlar engellendiği için eğitime katılamıyor,istihdama yönelemiyor, çalışamıyor, para kazanamıyor."

Hansın Doğan, UNDP Proje Yöneticisi

"Kentler tüm halkıyla birlikte yönetilir ve yönetirler.Bu yönetimin içerisinde engellilerin de olması,onların ileriye yönelik kültür-sanat paylaşımcılıklarını ortaya koyması ve onların da topluma yön vermesini sağlamak adına bu projenin içindeyiz."

İsmail Ünal, Beşiktaş Belediye Başkanı

"Hem öğrenci yakını hem öğrenci hemde gönüllü olarak söyleyebilirimki Düşler Akademisinde verilen eğitimin çok verimli olduğunu biliyor ve görüyorum. Akademiye katılan öğrenci arkadaşlarıma hakettikleri ilgi ve değer fazlasıyla veriliyor.Sonuç olarak gördüğümüz başarılar bizi gerçekten çok mutlu ediyor."

Perihan Yazgan, Öğrenci Yakını ve Akademi Gönüllüsü

"Ben Sefa Karapinar. 24 yaşında, işitme engelli biri olarak, biraz duyabilen ve konuşabilen biriyim, herkese merhaba diyorum :) Plato Film-Yapım ve Yönetmenlik eğitimini bitirdikten sonra Düşler Akademisinde film eğitimine katıldım. Benim için renkli bir ortamdı. Derslerde ve kısa film çekimlerinde eğlendim. Öğrendiklerim ve herşey çok güzeldi. Bu projede emeği ve yardımı bulunan insanlara, Düşler Akademisi görevlilerine,eğitmenlere, gönüllülere ve bizi destekleyen herkese cok teşekkür ediyorum. Hepimiz sinema gibiyiz...Sevgiler."

Sefa Karapınar, Film Atölyesi Öğrencisi

"Düşlerde sınırları kaldıranlara merhaba... Hepimizin hayalleri vardı gerçekleşmesi mümkün gözükmeyen...Bir gün Düşler Akademisi’ni tanıyıncaya kadar sürdü bu ümitsizliğimiz.Yaşamda biz varız dedik, biz de üretebiliriz, biz de bu toplumun birer parçasıyız,bizler de yapabiliriz.Biz bu inanca Düşler Akademisi’nde sahip olduk. Biz engelleri kaldırdık! Sizler de kaldırın! Önyargıları birlikte yok edelim! Bize bu fırsatı verenlere milyonlarca teşekkürler..."

Zafer Akman, Fotoğraf Atölyesi Öğrencisi

E-bülten - 07.Nisan.2015

E-Bülten - 01.Ocak.2015


E- Bültene üye olmak için;