Ayder'den Haberler

 • Ara 09

  Dow Türkiye Düşler Akademisinde Etkinlik Yaptı

  Dow Türkiye sosyal sorumluluk kapsamında Düşler Akademisinde etkinlik yaptı.

   

  İnsan gelişiminde esas olanı tutkuyla yenilemek için bilim ve teknolojinin gücünü birleştiren Dow Türkiye sosyal sorumluluk kapsamında Düşler Akademisi öğrencileri ile beraber atölyelere katıldı.

   

  Atölyelere katılmadan önce firma gönüllüleri ile Düşler Akademisi binasını gezerek Alternatif Yaşam Derneği projeleri hakkında bilgiler verildi. Daha sonrasında ise AYDER eğitim birimi tarafından engellilik olgusuna dikkat çekerek, davranışlarımız hususunda farkındalık geliştirmeyi amaçlayarak katılımcılara Engellilik Konusuna Doğru Yaklaşım eğitimi verildi.

   

  Katılımcılar; maket atölyesinde de eğitmeniz Nuri Doğan ile beraber yılbaşı konseptinde Nole Baba maketi yaptılar.

   

  Kendilerini ağırlamaktan memnun olduğumuz Dow Türkiye çalışanları da etkinlikten mutlu ayrıldılar.

   

  Herkes için eşit ve adil yaşam mümkün!

 • Ara 07

  Sevinç Koleji Düşler Akademisi Kermesi Hazırlıklarını Yaptı

  Sevinç Koleji Ataşehir öğrencilerine "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" kapsamında 5 Aralık 2017 Salı günü Alternatif Yaşam Derneği tarafından "Engellilik Konusuna Doğru Yaklaşım" eğitimi verildi.

   

  7 Aralık 2017 Perşembe günü Sosyal Sorumluluk dersi öğrencilerine Düşler Akademisi binasını gezerek Alternatif Yaşam Derneği projeleri hakkında bilgiler verildi.  sonrasında ise öğrenciler; Düşler Mutfağı şefleri ve öğrencileri ile birlikte mutfak atölyesinde kurabiye yaparak okullarında düzenlenecek olan Düşler Akademisi kermesi için hazırlıklarına yardım ettiler. 

   

  13 Aralık 2017 Çarşamba günü Sevinç Kolleji Ataşehir merkezinde Düşler Akademisi Kermesi düzenleyecekler.

   

  Farkındalık odaklı çalışmalarımıza gönülden destek olan Sevinç Koleji öğrencilerine teşekkür ederiz. Kendilerini ağırlamaktan memnun olduğumuz öğrenciler de etkinlikten mutlu ayrıldılar.

   

  Herkes için eşit ve adil yaşam mümkün!

   

   

 • Kas 24

  "Benim Rengim" Resim Sergisi

  Düşler Akademisi İstanbul Resim Atölyesi öğrencilerinin eserleri  "Benim Rengim" isimli resim sergisi kapsamında 12 Kasım 2017 günü Düşler Akademisi Kaş Sanat Galerisinde gösterime açıldı.


  12-30 Kasım 2017 10.00 ile 17.00 saatleri arasında sergiyi gezebilirsiniz.

   

   

   

   

 • Kas 13

  Ashoka Yeni Sosyal Girişimcileri Duyurdu

  Küresel ağa katılacak olan 4 yeni sosyal girişimcinin duyurusunun yapıldığı Ashoka Galası 13 Kasım 2017 Pazartesi akşamı gerçekleşti.

   

  Yeni sosyal girişimciden biri olan "Durukan Duru" Ashoka Fellow olan Ercan Tutal tarafından duyuruldu.

   

  Ashoka Galasında lezzetli ikramlıkları ile Düşler Mutfağı catering hizmeti verirken, gecenin kapanışında Social Inclusion Band sahne performansı ile dinleyenleri büyüledi.

   

  90’ı aşkın ülkede, insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim, gençlik ve vatandaş katılımı gibi alanlarda çalışan 3500’e yakın sosyal girişimciyi buluşturan küresel Ashoka ağına bu yıl Türkiye’den dört sosyal girişimci katıldı.

   

  TARSİM'in kurucusu Tanfer Dinler, AnadoluMeraları'nın kurucusu Durukan Dudu, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı kurucusu Güney Haştemoğlu ve Good4trust'ın kurucusu Uygar Özresmi yeni girişimciler olarak duyuruldu.

   

  Bu yıl,

  •Kırsal kalkınmayı yeniden yorumlayan ve insan-doğa arasındaki ilişkiyi yeniden kuran bir çiftlik,

  •Sorumlu üretici ve tüketicileri yeni bir ekonomik modelde buluşturan bir hareket,

  •Türkiye’nin yirmiye yakın ülkeye örnek olan çiftçi odaklı kırsal risk azaltma ve tarım sigortası havuzu,

  •Adalet sisteminde çocukların durumunu ilk ele alan sivil toplum örgütünün kurucusunun aralarında olduğu bu sıra dışı sosyal girişimciler, yarattıkları etkiyi ve faydayı daha da yaygınlaştırmak için Ashoka’nın da destekleriyle çalışmalarını sürdürecek.

   

  Dönüşüme siz de katılın. 

  TEB Özel Bankacılık sayfasından canlı yayınlanan Ashoka Gala'yı izleyin

 • Kas 12

  Social Inclusion Band 27. Akbank Caz Festivalinde Sahne Aldı

  Social Inclusion Band, müziğin tarih boyunca her toplumda ve kültürde insanları bir araya getiren evrensel bir dil oluşundan hareket ederek yoluna devam etmektedir. SIB, 27Akbank Caz Festivali kapsamında, 12 Kasım 2017 Pazar günü saat 19.00’da Babylon Bomonti Ada’da sahne aldı. 

   

  2017 - 2018 Sezonuna, Babylon Bomonti Ada'da dinleyicilerine merhaba diyen Social Inclusion Band yoğun ilgiyle karşılaştı. 

   

  Vokalde Şilay Turhan, Oğuzhan Gürel, Çağla Karaali ve Benay Gözkaman, Yan flüt ve vokalde Taylan Aktuğ,  Elektro Gitarda Ahmet Nebi Şaylan, Bas Gitarda Kemal Eren, Perküsyonda Özkan Yılmaz, saxafonda Siney Yılmaz  ve Klavyede Mustafa Aydoğdu performansları ile sahnede yer aldı. Sahnede türkçe şarkılara Word Of Silence gönüllüleri Türk İşaret Dili çevirisiyle eşlik etti.

   

  Her performansında dinleyenleri kendine hayran bırakan 'Dodan Özer' sahne alarak Social Inclusion Band grubuna eşlik etti.  Katkı ve desteklerinden dolayı kendisine teşekkür ederiz.

   

  D-Film ekibi de grubun performans çekimlerini yaparak destek verdi. Medina Turgul DDB ajansına da konser afişimizin tasarımı için teşekkür ederiz.

   

  Engelsiz yaşam adına çıktğımız bu yolda bize destek olan arkadaşlarımıza, gönüllülerimize sevgilerimizi iletiyor, engelsiz yaşamın sanatın her alanında mümkün olduğuna inanıyoruz.

   

  Sanat-çı Engel Tanımaz!

 • Kas 09

  Alexion Turkey Düşler Akademisinde Workshop Gerçekleştirdi

  Alexion Türkiye sosyal sorumluluk kapsamında Düşler Akademisinde etkinlik yaptı.

   

  Yenilikçi tedaviler hastalara hizmet anlayışı ile temelinde son derece nadir rahatsızlıklardan muzdarip hastalara ve ailelere özel ihtiyaçlarını anlayabilmek ve karşılayabilmek arzusunda olan Alexion Türkiye sosyal sorumluluk kapsamında Düşler Akademisi öğrencileri ile beraber atölyelere katıldı.

   

  Atölyelere katılmadan önce firma gönüllüleri ile Düşler Akademisi binasını gezerek Alternatif Yaşam Derneği projeleri hakkında bilgiler verildi. Daha sonrasında ise AYDER eğitim birimi tarafından engellilik olgusuna dikkat çekerek, davranışlarımız hususunda farkındalık geliştirmeyi amaçlayarak katılımcılara Engellilik Konusuna Doğru Yaklaşım eğitimi verildi.

   

  Katılımcılar; Düşler Mutfağı şefleri ve öğrencileri ile birlikte mutfak atölyesinde kurabiye yapıp, zumba atölyesinde öğrenciler ile beraber dansettiler ve maket atölyesinde de eğitmeniz Nuri Doğan ile beraber kedi maketi yaptılar.

   

  Kendilerini ağırlamaktan memnun olduğumuz Alexion Türkiye çalışanları da etkinlikten mutlu ayrıldılar.

   

  Herkes için eşit ve adil yaşam mümkün!

   

   

İzlenimler

"Yolumuz tesadüfen kesişti Düşler Akademisi ile. Önce Ercan Bey ile tanıştık , sonra Esra, Buket, Adem, Zübeyde, Koray ve Tanyel ile . İçinde ‘deniz’ olan çok güzel bir projeye imza attık beraber, paylaştık, çoğaldık. Birbirimizin hayatlarına dokunduk ve hepimiz çok keyif aldık, gözlerimizden okuduk, hissettik. Hayatta bazen olur ya, iyi ki tanımışım dersiniz, Düşler Akademisi için eminim pek çok kişi bunu söylüyordur ve biz de o kervana katıldığımız için çok mutluyuz. ( www.wistanbul.org ) "

Ahmet Mete

"Türkiye’de engelli nüfusunun %12 olduğundan bahsedilir.Bu çok ciddi bir rakam.Şöyle de denebilir:40 kişilik bir derslikte en az 4 engellinin olması gerekiyor.Veya 100 kişilik bir otobüse bindiğinizde yolculardan 10 tanesinin engelli olduğunu görmeniz gerekiyor.Ama öyle değil.Neden? Türkiye’de engelliler malesef ne sokağa çıkabiliyor, ne ulaşım hizmetlerinden faydalanabiliyor.En başta bunlar engellendiği için eğitime katılamıyor,istihdama yönelemiyor, çalışamıyor, para kazanamıyor."

Hansın Doğan, UNDP Proje Yöneticisi

"Kentler tüm halkıyla birlikte yönetilir ve yönetirler.Bu yönetimin içerisinde engellilerin de olması,onların ileriye yönelik kültür-sanat paylaşımcılıklarını ortaya koyması ve onların da topluma yön vermesini sağlamak adına bu projenin içindeyiz."

İsmail Ünal, Beşiktaş Belediye Başkanı

"Hem öğrenci yakını hem öğrenci hemde gönüllü olarak söyleyebilirimki Düşler Akademisinde verilen eğitimin çok verimli olduğunu biliyor ve görüyorum. Akademiye katılan öğrenci arkadaşlarıma hakettikleri ilgi ve değer fazlasıyla veriliyor.Sonuç olarak gördüğümüz başarılar bizi gerçekten çok mutlu ediyor."

Perihan Yazgan, Öğrenci Yakını ve Akademi Gönüllüsü

"Ben Sefa Karapinar. 24 yaşında, işitme engelli biri olarak, biraz duyabilen ve konuşabilen biriyim, herkese merhaba diyorum :) Plato Film-Yapım ve Yönetmenlik eğitimini bitirdikten sonra Düşler Akademisinde film eğitimine katıldım. Benim için renkli bir ortamdı. Derslerde ve kısa film çekimlerinde eğlendim. Öğrendiklerim ve herşey çok güzeldi. Bu projede emeği ve yardımı bulunan insanlara, Düşler Akademisi görevlilerine,eğitmenlere, gönüllülere ve bizi destekleyen herkese cok teşekkür ediyorum. Hepimiz sinema gibiyiz...Sevgiler."

Sefa Karapınar, Film Atölyesi Öğrencisi

"Düşlerde sınırları kaldıranlara merhaba... Hepimizin hayalleri vardı gerçekleşmesi mümkün gözükmeyen...Bir gün Düşler Akademisi’ni tanıyıncaya kadar sürdü bu ümitsizliğimiz.Yaşamda biz varız dedik, biz de üretebiliriz, biz de bu toplumun birer parçasıyız,bizler de yapabiliriz.Biz bu inanca Düşler Akademisi’nde sahip olduk. Biz engelleri kaldırdık! Sizler de kaldırın! Önyargıları birlikte yok edelim! Bize bu fırsatı verenlere milyonlarca teşekkürler..."

Zafer Akman, Fotoğraf Atölyesi Öğrencisi

E-bülten - 07.Nisan.2015

E-Bülten - 01.Ocak.2015


E- Bültene üye olmak için;