Duyurular

Best Buddies Turkey 4. Geleneksel Edirne Bahar Kahvaltısı Etkinliği Farkındalık Yaratmaya Devam Ediyor

author07 Nis 2017 authorekleyen: Oya Güzel

Best Buddies Turkey, Edirne’de 4 yıldır uygulanan Arkadaşlık Programı ile engellilik konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyor. 2013 yılından beri projeyi başarı ile uygulayan 80. Yıl Edirne Cumhuriyet Anadolu Lisesi, projeyi bu yıl uygulamaya başlayan Edirne Lisesi ve Özel Edirne Fen Bilimleri Lisesi’nin de destek ve katılımlarıyla 4. Geleneksel Kahvaltı Etkinliği’ni gerçekleştirdi.

Öğrencilerin hazırladığı müzik dinletisi eşliğinde Limon Cafe’de gerçekleşen bu farkındalık etkinliğine; 150 Best Buddies Turkey gönüllüsünün ve pek çok BUDDY’nin yanı sıra, Edirne İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Ömer Naci DİKTAŞ ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) de katılımlarıyla destek oldu.

2014 yılında Best Buddies International tarafından verilen ‘Projeyi En İyi Uygulayan Yabancı Okul’ ödülünü Güney Kore ile paylaşan 80. Yıl Edirne Cumhuriyet Anadolu Lisesi; Edirne Lisesi ve Özel Edirne Fen Bilimleri Lisesi’nin de Best Buddies Turkey’in Arkadaşlık Programı’nı uygulamaya başlaması ile ‘Sen varsan Engel Yok!’ diyerek Edirne ve Türkiye’de sosyal değişim ve gönüllülük konularında bilincin artmasını hedefliyor.

 

BEST BUDDIES NEDİR?

Best Buddies International; global bir gönüllülük hareketi oluşturarak ‘Arkadaşlık, İşçilik ve Liderlik’ programları aracılığı ile zihinsel ve gelişimsel engeli bulunan bireylerin toplumdaki sosyal, fiziksel ve ekonomik izolasyonunu sonlandırmayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen en büyük kuruluştur. 1989 yılında Anthony K. Shriver tarafından Georgetown University’de kurulan Best Buddies, 2017 yılı itibariyle ABD’de 50 eyalette, tüm dünyada 54 ülkede uygulanarak ve 1,090,330 kişilik bir etki alanına ulaşmıştır.

Kelime anlamıyla en yakın arkadaş anlamına gelen bu sivil girişim, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER)’nin akreditasyonu ile Best Buddies Turkey adıyla 2011 yılından beri Türkiye’de de uygulanmaktadır. Türkiye, projeyi uygulayan 50. ülke olmuştur.

Best Buddies Turkey, hayatınızda yeni bir arkadaşa yer vermeye olanak sağlar. Bu proje sizi Best Buddy olarak bir arkadaşla eşleştirir. BUDDY’nizle telefon, kısa mesaj ya da sosyal medya aracılığı ile iletişim kurup, ayda bir kaç kere yüz yüze görüşüyorsunuz. İki arkadaş olarak neler yapmak istiyorsanız, birlikte bunları yapabilirsiniz. Cafeye, sinemaya gidebilir, parkta gezebilir, kısacası toplum içerisinde ve özel çevrenizde günlük yaşamınızın her alanında zamanınızı paylaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Alternative Camp - Düşler Akademisi Kaş Yeni Sezon Gönüllü Çağrısı Açıldı

author30 Mar 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

Alternative Camp / Düşler Akademisi Kaş 2017 yılı gönüllü başvuruları açıldı!

 

Bahar ve yaz dönemlerini gönüllük yaparak geçirmek isteyenler için Düşler Akademisi Kaş gönüllü başvuruları açıldı.

 

En az 2 hafta süreyle gönüllülük yapabileceğiniz, Çukurbağ köyünün nefis doğası ile katılımcılara sanat ve spor aktivitelerinde destek olacağınız ve ekolojik yaşamı deneyimleyeceğiniz Alternative Camp sizleri bekliyor.

 

 Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: http://duslerakademisi-kas.org/

 
Devamını Oku

Alternative Camp - Düşler Akademisi Kaş Katılımcı Gruplarını Bekliyor

author24 Mar 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

Alternative Camp / Düşler Akademisi Kaş 2017 yılı katılımcı başvuruları açıldı!

 

2016 - 2017 yılı bahar ve yaz dönemi katılımcılarına, kapılarını açan Düşler Akademisi Kaş, sizleri eşsiz bir kamp deneyimine davet ediyor.

 

1 hafta boyunca kampta konaklayan katılımcı gruplara gönüllülerin eşliğinde sanat ve spor faaliyetlerin gerçekleştirildiği kamp dönemi, yeni katılımcılarını bekliyor.

 

Eğer sizler de; öğrencilerinizin, dernek, rehabilitasyon merkezi katılımcılarınızın düşlerini gerçekleştirmek ve kamp deneyimi yaşamasını istiyorsanız bizlere başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: http://duslerakademisi-kas.org/

Devamını Oku

Düşler Mutfağı Down Sendromu Farkındalık Gününde Hünerlerini Sergiledi

author21 Mar 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

 

 

Alternatif Yaşam Derneği (AYDER)'nin Türkiye Vodafone Vakfı'nın sponsorluğu ile  hayata geçirdiği “Düşler Akademisi” projesi kapsamında kurulan Düşler Mutfağı’nın marifetli öğrencileri, 21 Mart Dünya Down Sendromu Gününde Vodafone Maslak Plaza’ya konuk oldu. Vodafone çalışanlarıyla bir araya gelen öğrenciler, kendi ürettikleri kurabiyeleri sattı.

 

Düşler Mutfağı’nın marifetli öğrencileri ve gönüllüleri, plazanın giriş katında açılan standda ve gün boyunca Vodafone Gönüllüleri eşliğinde katlarda dolaşarak, kendi ürettikleri kurabiyeleri sattı. Öğrenciler, Vodafone çalışanlarıyla keyifli bir gün geçirdi ve bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Vodafone olarak çifte sorumluluk anlayışıyla ticari faaliyetleri kadar sosyal sorumluluklarına da öncelik verdiklerini belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

 

“Kurumsal sosyal sorumluluk alanında yaptığımız yatırımlar, insan hayatına değdiğimiz, yaşam biçimlerini iyileştirdiğimiz ve ihtiyaç sahibi kesimlerle buluştuğumuz için bizim için ayrı bir önem ve anlam taşıyor. Vakıf çatısı altında bugüne kadar yaptığımız sosyal yatırımlar 29 milyon TL’yi bulurken, gerçekleştirdiğimiz projelerle yaklaşık 4 milyon vatandaşımızın hayatına dokunduk. Engelli bireyler özelinde baktığımızda, bu vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak ürün ve servislerimizle bugüne kadar toplam 140 binden fazla engelli ve dezavantajlı bireye ulaştık. ‘Düşler Akademisi’ projemizle de 5 bin gencimizin hayatına dokunduk. Akademinin Ataşehir’deki merkezinde sanat atölyelerinin yanı sıra iş hayatına hazırlık, iletişim becerileri, bireysel koçluk gibi kişisel gelişim atölyeleri bulunuyor. Bu atölyelerden mezun gençlere profesyonel sanat kariyeri yolu açarak aslında birer gelir modeli sunuyoruz. Düşler Mutfağı da bugün birçok kurumsal firmanın toplantılarına catering hizmeti veriyor. 21 Mart’ta Vodafone Türkiye’nin davetlisi olarak geldikleri Maslak’taki merkez binamızda kendi yaptıkları leziz kurabiyeleri bizlerle paylaştılar."

Devamını Oku

Müziğin Birleştirici Gücüne İnanan Social Inclusion Band Babylon'da

author18 Mar 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

 

Müziğin dünyayı değiştirme gücüne inanan Düşler Akademisi bünyesinde kurulan Social Inclusion Band, 26 Mart Pazar günü Babylon’un konuğu oluyor.

Sanat-çı Engel Tanımaz sloganı ile yola çıkan Düşler Akademisi, herkes için ve herkes ile birlikte sahneden barış, saygı, engelsiz ve eşit yaşam hakları çağrısı gönderiyor. Kuruluşundan itibaren Moby, Simon Bolivar Orkestrası, Deniz Güngör, Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Baba Zula, Alfred Menhert, Baki Duyarlar, Sattas, Luxus, Kolektif İstanbul, Selen Selvi, Can Bonomo, Kürşat Başar, Burçin Büke, Bengü, Sibel Köse, Cahit Berkay, Kerem Görsev, Ali Perret, Alp Ersönmez, Bora Uzer, İlhan Erşahin, İmer Demirer, Volkan Öktem, Deniz Arcak gibi önemli isimlerle aynı sahneyi paylaşarak birlikte müzik yapma olanağı buldu. "Herkes için müzik" sloganı ile yola çıkan Social Inclusion Band, müzikseverleri Babylon’a çağırıyor.

​Gönüllülerimizin, sanatçı gönül elçilerimizin, sevenlerimizin bizi yalnız bırakmayacağı konserimize herkesi bekliyoruz.

​Konserimiz farkındalık yaratmak açısından ücretsizdir. Gelin, sanatın birkez daha birleştici gücüne ortak olalım!

Kapı Açılış: 18:30
Social Inclusion Band: 19:00

​Basında Social Inclusion Band:

http://hafifmuzik.org/haber/muzigin-dunyayi-degistirme-gucune-inananlar-26-martta-babylonda-bulusuyor/

http://engellisporlari.gazetesi.tv.tr/

http://pozitif34.gazetesi.tv.tr/

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/18052/dusler-akademisi-babylon-a-cagiriyor

 

Devamını Oku

Best Buddies Turkey Cumhuriyet Gazetesinde!

author17 Mar 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

 

 

Alternatif Yaşam Derneği olarak 5 yıldır uygulayıcısı olduğumuz arkadaşlık programı Best Buddies Turkey, geçtiğimiz günlerde Lüleburgaz’da 2. eşleştirme törenini gerçekleştirdi. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan tören haberi, yerel basında da paylaşıldı. 

 

 

 

Devamını Oku

3 Mart İşitme Engeli Farkındalığı Günü ile Harekete Geçtik

author03 Mar 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

 


Çocuk Eğitim Derneği, Alternatif Yaşam Derneği, Oticon Türkiye ve Ataşehir Belediyesi işitme sağlığı farkındalığı günü için bir araya geldiler.
 

 

Bu yıl,  “işitme için harekete geçin” diyerek tüm dünya çapında işitme kayıplı insanlara dokunabilmek amacıyla Çocuk Eğitim Derneği, Alternatif Yaşam Derneği, Oticon Türkiye, Ataşehir Belediyesi birlikte harekete geçti.  3 Mart 2017 günü, Çocuk Eğitim Derneği 0-6 yaş işitme engelli çocuk ve aile eğitimi projesi kapsamında eğitim alan işitme engelli çocuklar ve aileleri, Zumba dansı yaparak konuya dikkat çektiler. 

 


Bu etkinlikte Alternatif Yaşam Derneği’nin Düşler Mutfağı’nda hazırlanan lezzetli ve birbirinden farklı kurabiyelerin ikramı da yapılarak, sivil toplum alanında farkındalıkların ve farklılıkların engel olmadığı 3 Mart Dünya İşitme Farkındalığı Günü kutlandı​.

 

Devamını Oku

Düşler Akademisi Öğrencileri Best Buddies Projesi İle Arkadaşlarını Seçti

author26 Şub 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

Düşler Akademisi  öğrencileri, Alternatif Yaşam Derneği'nin bir diğer projelerinden olan Best Buddies Projesi kapsamında Marmara Eğitim Kurumunun öğrencileri ile 1 dönem boyunca birbirleri ile arkadaş olmak üzere eşleşti. 

Yaşları 15 ve 17 arasında değişen 15 lise Öğrencisinin  arkadaş olarak vakit geçireceği projenin eşleştirme töreni bol verimli ve keyifli anlara sahne oldu.

Haftada bir gün telefon ile görüşüp ayda 2 kez buluşup arkadaşlarını pekiştirecek olan gruplar, arkadaşlığın ve beraber etkileşim içinde olmanın engel tanımadığına şahit olacaklar.

 

Best Buddies Projesi Hakkında:

Bir Zihinsel ve gelişim engelliyseniz ya da bir gönüllü iseniz bu projede yer alabilirsiniz. Bu proje sizi Best Buddy olarak bir arkadaşla eşleştirir.

BUDDY’nizle telefon, kısa mesaj ya da sosyal medya vasıtasıyla iletişim kurup, ayda bir kaç kere yüz yüze görüşüyorsunuz. İki arkadaş olarak neler yapmak istiyorsanız, birlikte bunları yapabilirsiniz. Kafeye, sinemaya gidebilir, parkta gezebilir, kısacası toplum içerisinde ve özel çevrenizde günlük yaşamınızın her alanında zamanınızı paylaşabilirsiniz.

Best Buddies Programları
* Vatandaşlık Programları
* Ortaokul
* Lise
* Üniversite Programları
* e-Buddies (Internet Üzerinden Arkadaşlık Programı)
* Ambassador (Etkili Yetenekler Programı)
* İşçilik

 

 

 

 

Devamını Oku

Social Inclusion Band Sevenleriyle buluşuyor

author15 Şub 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

 

 

Müziğin dünyayı değiştirme gücüne inanan Düşler Akademisi bünyesinde kurulan Social Inclusion Band, 19 Şubat akşamı Bomonti Ada'da Babylon’un konuğu oluyor.

 

Sanat-çı Engel Tanımaz sloganı ile yola çıkan Düşler Akademisi, herkes için ve herkes ile birlikte sahneden barış, saygı, engelsiz ve eşit yaşam hakları çağrısı gönderiyor.

 

Kuruluşundan itibaren Kerem Görsev, Sibel Köse, Baki Duyarlar, Karsu Dönmez, Kürşat Başar, Ülkü Aybola ve Serdar Öztop’un yanı sıra Baba Zula, Sattas, Kolektif İstanbul gibi gruplarla birçok festivalde birlikte sahne alan ve "herkes için müzik" sloganı ile yola çıkan Social Inclusion Band, müzikseverleri Babylon’a çağırıyor.

 

Etkinlğimiz ücretsizdir. Tüm Social Inclusion Band severleri konserimizde buluşmaya davet ediyoruz.

 

Devamını Oku

360 Derece Aşk Festivali'nde Düşler Akademisi

author11 Şub 2017 authorekleyen: Cansu Çakıcı

 

Beşiktaş Belediyesinin düzenlediği 360 Dereceden Aşk Festivali kapsamında Lover's Baazaar etkinliğinde, Düşler Akademisi olarak yer aldık.

 

 10 - 14 Şubat 19:00 ‘a kadar sürecek olan festival Ortaköy yetimhanesinde. Standımızı istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 
Devamını Oku